Arama:

Ofis koltuğu tamiri ve Ofis koltuk parçaları, Ofis koltuk arızaları !

Ofis koltuk yıldız ayak : Ofis koltuğu tamirinde ofis koltuğu ayakları önemli bir parcadır.Yıldız ayak olarak bildiğimiz ofis koltuk ayakları malzeme olarak çeşitli malzemelerden imal edilir. Plastik, Ahşap, metal, ve alüminyum çeşitleri ile farklı tipte dönerli koltuk ayakları iyisi de kötüsü de mevcuttur. Koltuğunuza uygun yıldız ayak seçimi koltuğunuzun ömrünü uzatmaktadır.

Ofis koltuk yıldız ayak sorunları ve çözümü : Büro koltuk yıldız ayaklarında meydana gelen sorunların başında ayağın kırılması veya teker bağlantı yerinin kırılması olarak görülmektedir. Ofis koltuk ayakları, plastik, metal ve alüminyum olarak imalatı yapılmaktadır. Ofis koltuk plastik ayaklardaki kırılma ve deforme ofis koltuk ayaklarının tamiri ayak değişimi ile mümkündür. Metal ve üzerine kromaj yapılmış ofis koltuğununuzun ayaklarında kaynak yaparak yapılan işlem  geçici bir çözümdür.

Ofis koltuk tekeri : Ofis koltukların yükünü taşıyan ve ileten parçalardır. dayanaklı ve kaliteli olması koltuğunuzun diğer parçalarının da arızalanmamasını veya kırılmasını önler. Çok çeşit ve modeli mevcuttur. Koltuğun modeli ve kullanım amacına göre en uygun ofis koltuk tekerleği seçimi yapmakta yarar vardır. Ofis koltuk tekerleği, zemine uygun olmalıdır. halıfleks ve sert zemin için uygun tiplerde tekerleği seçimini yapılmak gerekmektedir.Ofis koltuğunuzun arızalanmasını engelleyecek bir püf noktadır.

Ofis Koltuk Tekerleği arızası ve tamir : Ofis koltuk tekerleğinin en büyük arızası kırılmasıdır. Tekerleğin  kırılması dışındaki en büyük sorun ise tekerler arasına kılı ve iplik v.b malzeme girmesi sonucu teker hareketini kaybeder. ofis koltuk tekeri tamiri ise tekerleğin değişimi ile olmaktadır.

Ofis koltuğu amortisörü : Koltukların alçalması veya yükselmesini sağlayan parça amortisördür. Piston yada hidrolik diye de bilinir bu parça, en sık arıza yapan parçadır. Gazlı çalışan bu piston koltuğun ağırlığı ile kullanıcı ağırlığını taşıyan parçadır.

Amortisör sorunları ve çözümleri : Bazen yavaş yavaş aşağı iniyor, bazen de hiç yükselip alçalmaz, bazen kendiliğinden yükselir ve oturunca iner. Ofis koltuk amortisör tamiri ancak parça değişimi ile mümkündür. Gazla çalışan bu parçanın herhangi bir tamir seçeceği bulunmamaktadır. Parçaların değişimi tamir yöntemidir.

Ofis koltuk mekanizması : Ofis koltuğunun en önemli parçasıdır. yani beyni denilebilir. Koltuğunuzun alçalması yükselmesi, yaylanması, geriye yaslanması ayarıları gibi birçok ayar bu parça sayesinde yapılır. Onlarca farklı model ve özellikte mekanizmalar vardır. En ucuz koltuk ile en pahalı koltuk mekanizması arasında kalite ve fonksiyon farkı vardır. Tek kollu mekanizma, çift kollu mekanizma, sabit mekanizma, kuyruklu mekanizma, senkron mekanizma, yarasa mekanizma gibi farklı tiplerde ofis koltuk mekanizması vardır.

Ofis koltuk mekanizmalarında meydana gelen arızada tamir pek mümkün değildir. Fırın boyalı ve çoğu da pres ile montaj edilmiş mekanizmaların kırılma sonucu oluşan çatlakların kaynak ile tamir edilmesi sorunu çözmez. Ofis koltuk mekanizma arızalarında tamir çözümü parça değişimi ile mümkündür.

Ofis koltuk mekanizması arızaları ve çözümleri : Amortisör ile mekanizmanın birleştiği ve mekanizmaya kaynatılan konik metal bileziğin kaynak yerin çatlaması en sık görülen arızalardandır. Bu kaynak kırılması sonucu koltuk dengede duramaz ve kullanılamaz. Kaynak kesin çözüm olmaz. Parçanın değişimi en sağlık çözümdür.Bir diğer sorunda koltuğun arka yaslanma mekanizmasının kırılmasıdır. Buna benzer mekanizma kırılmalarınada tamirat parça değişimi ile sonuçlanmaktadır.

Ofis koltuk oturakları : Ofis koltuk oturakları tahta, plastik malzemelerden olabilir. Tahta veya plastik gövdenin üzerine sünger ve kumaş ile oturak kısmı yapılır. Genelde oturak kısımlarının sünger çökmeleri ve kaplama kumaşların deforme olmasıdır. Bazende oturak kırılmaları olmaktadır. Ucuz ofis koltukların oturaklarında kırıklar çokça görülmektedir. Koltuğun oturak kısmına koltuk kolçağı monte edildiğinden kol montaj yerlerinden kırılmalar olabilir.

Ofis koltuk oturak arızaları ve çözümleri : Oturağın herhangi bir yerinde kırık olması halinde oturak yeri değişimi yapılır. Döşemelerinde veya süngerinde bir sorun var ise kaplaması değiştirilir.

Ofis koltuk kolçakları : Ofis koltuklarının kolçakları birçok farklı tip modelde bulunur. T şeklinde sadece oturak kısmına monte edilen, L şeklinde bir ucu koltuk oturağına bir ucu koltuk sırtına monte edilen tipi. Sırt kısmın sadece kolçaklar vasıtası ile monte edildiği koltuk kolçak türleri de vardır. T şeklinde ofis koltuk kolçağı en çok kullanılan tip olmakla birlikte kendi içinde onlarca farklı modeli vardır. Oyuncu koltuğundaki gibi hareketli kolçak, yani yükselip alçalan ve kol dayama yeri ileri geri hareket eden ofis koltuk kolçakları bulunmaktadır.

Ofis koltuk kolçak arızaları ve çözümleri : Ofis koltuk kolçaklarında genelde hareket arızası olur ve kolçak hareketi yapamaz. Kolçağın değişimi gerekir. Bir kısım büro koltuk kolçakların plastik gövdelerinde kırılmalar olmakta. Bu kolçağın değişim yapılarak tamir edilir. Bazı koltuk kollarının da bağlandığı oturak kırılma arızalar vardır. Kolçakları değil bu arızaları yerleri tamir edilerek kolçak onarımı yapılır.

Ofis koltuğu tamiri evde yapılabilir mi? : Evet ofis koltuğu tamiri eğer kumaş,  deri döşemelerinde bir sorun değil ise evde yapılabilir.

Gösterilen sonuç sayısı: 2

Open chat
HOŞGELDİNİZ NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?